מתקשים להירדם? אולי יש קשר לתזונה שלכם

קשיים להירדם הפכו בעשור החולף לחלק בלתי נפרד משגרת החיים של מיליוני ישראלים, ואולי גם שלכם. מחסור כרוני בשינה הפך עם הזמן למגפה של ממש. כאשר למרבה הצער, מדובר בבעיה רצינית שלה השלכות משמעותיות מאוד על שגרת החיים – החל מעצבנות, שכחה ועד לעלייה במשקל. למעשה, שינה היא אחד החלקים החשובים ביותר במימוש של חיים בריאים ומאושרים, בייחוד בשל הקשר ההדוק בין שינה טובה לבין התזונה. בעידן שבו רבים סובלים ממחסור תזונתי של מינרלים, ויטמינים כמו גם ברזל בעקבות צריכה מוגברת של מזון תעשייתי, זה הזמן להבין אחת ולתמיד כיצד תוכלו לפתור את בעיות השינה באמצעות צעדים קטנים שיכולים לחולל הבדל עצום. בשביל ליצור את השינוי, בחרנו להציג מספר שאלות ותשובות בנושא שמטריד לא מעט ישראלים -ובוודאי גם אתכם:

האם כדאי לאכול ארוחה קלה או כבדה לפני השינה?

פחמימות פשוטות כמו לחם, פסטה ואורז מספקים אנרגיה לגוף לזמן קצר ומשפיעים באופן דרמטי על היכולת להירדם, וזאת בשל עלייה מהירה ולאחר מכן נפילה של סוכר. לכן, ארוחה כבדה יכולה מאוד להשפיע על השינה וזאת בשל העובדה כי היא גורמת לתחושה של "כובד" שגורם לקושי להירדם. דרך סקירה בנושא כל הטיפים איך להירדם מהר? תוכלו לקבל את כל המידע שיאפשר לכם ליצור איכות שינה משופרת, כאשר שימת הדגש צריכה להתבצע גם בהקשר של הארוחה – רצוי לאכול כשעתיים לכל היותר לפני הכניסה למיטה וכן להקפיד על מזון עם סיבים תזונתיים גבוהים.

האם שעות האכילה משפיעות על השינה?

התשובה היא בהחלט כן. כפי שציינו בפסקה הקודמת, רצוי לאכול כשעתיים לפני הארוחה וזאת בשל העובדה כי מערכת העיכול פועלת בשעות הלילה על חשבון של מערכות אחרות. מאחר ובלילה מתרחשים תהליכים שונים בגוף, לשעות האכילה יש השפעה ממשית על היכולת להירדם כמו גם ליצור איכות שינה משופרת.

מתקשים להירדם? אולי יש קשר לתזונה שלכם

האם קפאין משפיע על השינה?

שתייה של קפה יכולה בהחלט להשפיע על השינה מאחר והקפאין מעורר ובהתאם לכך יוצר שיבוש ביכולת להירדם במידה ושותים קפה לפני השינה. יחד עם זאת, אין מדובר בקביעה שמתאימה לכולם וזאת מאחר ואצל חלק מהאנשים הקפאין אינו משפיע בצורה דרמטית על היכולת להירדם. ההמלצה שלנו היא להימנע מצריכה של קפאין, ובמידה ואם זקוקים לקפה שלכם גם לפני השינה – בחרו בקפה נטול.

האם איכות השינה מושפעת מהתזונה?

כן. כאשר מתרחש מצב של מחסור תזונתי הוא משפיע באופן דרמטי על היכולת להירדם כמו גם  ליצור שינה איכותית, וזאת בשל ההשפעה של מחסור תזונתי במינרלים כמו גם ויטמינים אשר להם תפקיד משמעותי בכל הקשור לתפקוד של מערכת העיכול, מערכת החיסון ועוד. בעידן שבו רבים סובלים ממחסור תזונתי כתוצאה ממזון מתועש, רצוי ליצור שינוי תזונתי בדמות הגברת הצריכה של פירות, ירקות וסיבים תזונתיים. הרכיב התזונתי הוא בעל מרכיב משמעותי בכל הקשור להירדמות, ועל כן שינויים קטנים בתפריט יכולים לחולל שינוי גדול בתחושה ובאיכות השינה.

לסיכום

קיים קשר הדוק בין התזונה שלכם לבין השינה. למעשה, מחקרים רבים שנערכו בתחום מצאו כי לשינה איכותית יש השפעה דרמטית על היכולת להפחית במשקל כמו גם ליצור תהליך חילוף חומרים יעיל ומהיר יותר, כאשר מחסור בשינה משפיע הן על תהליכים מטבולים והן על הפרעות שינה. על כן, יצירת סביבה שינה הכוללת אכילה רק כשעתיים לפני הכניסה למיטה, שילוב של מזון בריא ואיכותי כמו פירות, ירקות וכן סיבים תזונתיים גבוהים יכול בהחלט לסייע לכם בתהליך של הירדמות מהירה.

המידע באתר הוא לא חוות דעת רפואית או המלצה רפואית מכל סוג שהוא, כדי לקבל את הטיפול המדויק לצורך הטיפול בבעיה יש לפנות לרופא ו/או למומחה בלבד.

 

נגישות