המדריך למעשן: כך נוהגים במסעדה – ועל פי החוק

מעשנים? ובכן, מבלי להיכנס למשמעויות אחרות של הדבר, בואו נדבר על עישון במקומות ציבוריים. באופן טבעי למדי, כאשר אנו מעשנים בבית שלנו זה לא מפריע לאף אחד וזה בדרך כלל בהסכמה בין כל מי שגר בבית ואין כאן דילמה של ממש. לעומת זאת, כאשר אנו רוצים לעשן במקומות ציבוריים, כאן כבר צריך להבין בדיוק מה אומר החוק ובעיקר חשוב לשים לב שעצם העישון לא פוגע באף אחד מסביבנו שלא מעוניין לסבול מעשן הסיגריות. חשוב להבין בדיוק מה עושים כאשר טסים לחו"ל ובפרט מה אומר החוק במדינות שונות. חשוב להבין בדיוק אם אפשר לעשן בפארקים ומקומות חיצוניים, היכן בדיוק ותחת אילו הגבלות, אך אין ספק כי הסיטואציה הנפוצה ביותר היא עישון במסעדה, כאשר מרבית המעשנים ישמחו לסיגריה טובה אחרי ארוחה גדולה. על מנת שלא להגיע לסיטואציות לא נעימות מול אנשים אחרים וכמובן בשביל להימנע ממצב של עבירה על החוק, בואו נעשה סדר בדברים וננסה להבין מה מותר ומה אסור לעשות במסעדות מבחינת עישון.

קודם כל תהיו בני אדם

עוד לפני שנדבר על החוק, בואו נדבר על התנהגות אנושית מכבדת בסיסית. גם אם אתם יודעים בוודאות כי עצם העובדה שתעשנו במקום מסוים בזמן היא מסוים היא לא בגדר עבירה על החוק, עליכם להיות ערים תמיד למתרחש סביבכם ולבחון היטב כי העישון לא פוגע באף אחד מסביבכם. אם אתם מעשנים קנאביס השתמשו בקססוניות ומגשי גלגול למניעת לכלוך. אחרי שאתם מסיימים אספו את כל הבדלים וזרקו אותם לפח. אם אתם רואים בקרבת מקום אישה בהריון או אדם מבוגר הימנעו מלעשן לידם וכמובן יהיו קשובים וסבלניים אם אנשים מבקשים מכם להתרחק או לכבות את הסיגריה. כעת בואו ננסה להבין בדיוק מה אומר החוק.

המדריך למעשן: כך נוהגים במסעדה - ועל פי החוק

החוק למניעת עישון במקומות ציבוריים

החוק המונע עישון במקומות ציבורים נחקק בשנת 1993 ובאופן כללי הוא אוסר לחלוטין את העישון במקומות ציבוריים כמו בתי קפה, ברים, קניונים, בתי חולים, מרפאות, תחבורה ציבורית (ואף בתחנות אוטובוס ורכבת), מטוסים וכן מסעדות. רבים חושבים כי החוק נוגע אך ורק לסיגריות, אבל האמת היא שהוא תקף לגבי כל אמצעי עישון אחר לרבות נרגילה ומקטרות וכיום הוא נוגע גם לעישון של סיגריה אלקטרונית. בשלב הזה חלקכם כנראה שואלים את עצמכם איך זה שאתם עדיין רואים אנשים מעשנים במקומות ציבוריים. ובכן, התשובה לשאלה הזו היא שעישון עדיין מותר תחת הגבלות מסוימות. כך למשל בשדות תעופה אפשר לעשן בחדרים האטומים המיועדים לכך ויש מקומות גדולים עם אוורור בהם מותר לעשן על פי חוק. כמו כן, בהרבה מסעדות ניתן לעשן בחלקים החיצוניים של המסעדה באזורים מיוחדים שהוקצו לצורך העניין הזה.

אז מה עושים?

ובכן, במידה והגעתם למסעדה ואתם יודעים מראש שתרצו לעשן במהלך הביקור שלכם, שווה לשאול אם יש מקום ישיבה למעשנים. במידה ואין מקום כזה, כאשר תרצו לעשן תצטרכו לצאת החוצה ותוכלו לעשן אך ורק במקומות המותרים.

כך או כך חשוב להזכיר שוב שגם אם אתם יושבים במקום בו מותר לעשן ומרגישים כי העישון שלכם יפגע באנשים שסביבכם, וודאי אם מעירים לכם על כך, בהחלט כדאי לשקול את זה וחשוב לנהוג בכבוד כלפי הזולת ולזכור שזה שאנו מעשנים לא אומר שאנשים אחרים צריכים לסבול מכך.

זכרו כי במידה ותעשנו במסעדה במקום אסור ופקח יגיע לביקורת אתם צפויים לקנס גבוהה בסך אלף שקלים או יותר.

נגישות