דוגמה ומופת: סיפור גבורתו יוצא הדופן של הלוחם רפי אדרעי ז"ל

רפי אדרעי נחשב לאחד מהלוחמים הנועזים ביותר בזמן מלחמת יום העצמאות, והקמת המדינה. הלוחם האמיץ אשר נולד וגדל בעיר צפת גדל להיות לוחם נערץ שראה בהגנה על המולדת כחלק בלתי נפרד מחייו, ועדות לכך ניתן למצוא בהחלטה שלו להצטרף לכוחות הפלמ"ח אשר לחמו בעוז כנגד צבאות ערב. למרות שהוא נפל בגיל צעיר בעקבות קליע שחדר לעורפו, סיפור המורשת שלו ממשיך להדהד, בזכות בני משפחתו הממשיכים את הנצחתו. מהו סיפורו של הלוחם רפי (רפאל) אדרעי? כל הפרטים בסקירה הבאה.

רפי אדרעי – לוחם פלמ"ח אמיץ

רפי אדרעי ואז בישראל למשפחה שורשית ובעלת ערכים חברתיים שהפכו לחלק בלתי נפרד מזהותה, כאשר כבר בגיל צעיר הוא בזמן שהתגורר בעיר צפת החליט רפי אדרעי להעניק מעצמו לאחר וזאת באמצעות הצטרפות לקבוצת לתנועת העובד והלומד. מדובר בתנועת נוער מרכזית וחשובה מאוד בזמן הקמת המדינה, כאשר בחר להנהיג את בני הנוער ואף הפך למדריך ראשי. כמי שראה בתהליך של קידום בני נוער כחלק בלתי נפרד מחיזוק היישוב היהודי, אין ספק כי ברבות השנים הצליח רפי אדרעי לבסס את שמו כאחד מגיבורי העיר, בייחוד על רקע אירוע שבמסגרתו במסגרת עזיבת השלטון הבריטי את היישוב בחר לעבור מבית לבית בשביל לאתר דגל ישראל, ולתלות אותו על גג של מלון הסמוך לבניין המשטרה. הוא מצא דגל ישראל מאולתר ותלה אותו כאשר הוא חשוף לאש חיה, ובכך ביסס את היותו גיבור אמיתי שבחר לסכן את חייו בשביל להעלות את המורל של בני היישוב.

כאשר רוחות המלחמה הלכו וגברו, התקבל רפי אדרעי לתפקידים בכירים בצבא כמו מפקד גדנ"ע לצד מ"כ נערץ שהיה אחראי ביחד עם חיילו לפשיטות בעלות השפעה דרמטית על הגנת הגבולות, אולם בעקבות התגברות הלחימה הוא עזב את העיר צפת בה נולד וגדל, לטובת השתלבות במערך כוחות הפלמ"ח. בשנת 1948 הוא נפל במסגרת של הפגזה מצרית על אזור משלטי חלוצה, וזאת כתוצאה מקליע שחדר לעורפו. הוא הועבר למנוחות בבית הקברות לפי בקשת בני משפחתו בעיר ראש העין, כאשר מאז ועד היום פועלים בני המשפחה לטובת פעילות הנצחה.

 

 

פעילות הנצחה נרחבת במסגרת של הקמת ביד יד לבנים וכן עמותה חברתית

בני משפחתו של רפי אדרעי החליטו שלא לתת לכאב להנחות אותם, ולפעול למען הנצחתו של בן המשפחה. במסגרת הזו הצליחו בני המשפחה לגייס אלפי שקלים מהציבור לטובת הקמה של בית יד לבנים בעיר צפת בה נולד וגדל, לצד הקמה של עמותה חברתית בשם עמותת אחינועם. רפי אדרעי ואחיו תורמים רבות לטובת קידום העמותה הפועלת בהשראה של דוד המשפחה רפי אדרעי ז"ל, כאשר בין התוכניות ניתן למנות בין היתר תוכנית קידום אישית המיועדת בעבור בני נוער מהעדה האתיופית, מתוך מטרה להגביר את סיכויי ההצלחה שלכם להתקבל לתפקידים נחשקים בצבא. תוכנית זו הצליחה ועדות לכך אפשרות למצוא באחוזים – מעל ל-95% מהבוגרים אכן הצליחו להשתלב בתפקידים ביחידות מובחרות ולקבל את דרגות הקצונה. באתר הרשמי של העמותה ניתן לקרוא מידע מורחב אודות התוכניות החברתיות שנועדו לטובת צמצום פערים, וחיזוק הפריפריה.

לסיכום

רפי אדרעי היה לוחם אמיץ שהצליח גם בנסיבות לא פשוטות להגשים את עצמו ואת ייעדו, בזמן שהגן על המולדת ועל העיר בה נולד וגדל העיר צפת. מותו בגיל צעיר הותיר את בני משפחתו המומים וכואבים, אולם במקום לתת לכאב להשתלט, בחרו לתת לאחר באמצעות הקמה של עמותה חברתית.

נגישות