הכירו את הזעפרן: הכול על התבלין המיוחד

בעולם הקולינריה מדברים לא מעט על זעפרן, כמו גם בעולם הבריאות. תבלין זה שמופק מצמח הכורכום ונראה כחוטים דקים אדמדמים משום שהוא מופק מצלקת הפרח, מגיע אלינו מקשמיר ומיוצר בארצות ויבשות כמו מרוקו, הודו, פרס וכולי.

שימוש בזעפרן החל כבר בימי קדם ובימים אלה יועד לבשמים וטיפול בעשבי מרפא. בתקופה הקדומה שימש זעפרן לטיפול בכאבי עיניים ובמחלות כמו אפילפסיה ויש שטענו כי הוא מגביר את החשק המיני ותורם לחיזוק האון הגברי. מלבד היותו משמש כטיפול בצמחי מרפא – זעפרן ידוע כמוסיף טעם טוב וחזק לתבשילים ויש בו מעין טעם חמישי שידוע כ"אוממי". כיום אפשר למצוא מאכלים כמו ריזוטו, גלידות, מרקים ודגים מתובלים בזעפרן כדי לבחור תוספים אפשר להיעזר בסקירה באתר vita plus. בגלל שמדובר בתבלין יקר הוא אינו מצוי בכל בית.

למה זעפרן כל כך יקר?

יוקר התבלין נובע בעיקר מהנדירות שלו ואופן הפקתו. מדובר בתבלין המופק מצמח הכורכום, צמח קטן יחסית שלא קל למצוא בהרים ובגבעות, אבל הוא מצוי בעיקר בגבעות של צפון הודו וחבל קשמיר.

כדי לקבל סודר גודל לגבי הפקת התבלין כדאי לדעת שלצורך הפקת חצי ק"ג של זעפרן נדרשים כ-35,000 עד 100,000 פרחים. מי שמפיק אותו עושה זאת בצורה ידנית תוך הוצאת שערות אדמדמות עדינות מתוך צלקת הזעפרן המשמשות לתבלון – מה שהופך את מחירו של התבלין ליקר מאד. המחיר הממוצע הוא 5,000 שקלים לקילו או 65 דולר ל100 גרם.

אם אין לכם סכומי עתק עבור המוצר, חשוב לדעת כי זעפרן משווק כתוסף תזונה שניתן לקנות במחיר נוח. אם אתם רוצים להתאים לכם מוצר מתאים כדאי לסקור תוספי תזונה .

הכירו את הזעפרן: הכול על התבלין המיוחד

יתרונות בריאותיים של זעפרן

גם בעולם העתיק וגם כיום יותר ויותר מודעים ליתרונות של זעפרן. מדובר בתבלין שמשפר מצב רוח, כזה שעוזר לישון טוב יותר, מכיל נוגדי חמצון טובים, מונע דיכאון, ואפילו משפר את התפקוד המיני!

מחקרים קליניים מצאו שתרכובות שיש בתבלין משפרות את הזיכרון, מונעות שפעת וחום גבוה, מעכבות אלצהיימר ואפילו עוזרות בשימור התפקוד המוחי אצל אנשים מבוגרים. הסגולות הרפואיות אפילו מקלות במחלות כמו סוכרת או פרקינסון. נטילת קפסולות זעפרן יכולות לסייע להגן על הגוף ממחלות כבד וכליות.

לפי מחקרים מסתבר שהזעפרן יכול להעלות את רמות הסרוטונין והדופמין במוח – מה שמעלה את מצב הרוח ומונע דיכאון. מי שסובל מדיכאון וחרדות יוכל להנות מהפחתה של חרדה ודיכאון משום שהתבלין מכיל הידרוקסיטריפטופן שמשפר את זרימת הדם למוח ומעלה את מצב הרוח.

בין היתרונות תמצאו גם שמירה על הלב ואיזון לחץ הדם והפחתת שומנים באמצעות חלוקת חמצן נכונה יותר אשר אותה מעודד התבלין. מי שסובל ממשקל יתר יוכל להנות מתבשילים שיש בהם זעפרן משום שהוא מסייע לירידה במשקל ולהקניית תחושת סיפוק ושובע.

כיום, גם שפים במסעדות יוקרה ובמטבחים של סבתות, משתמשים בתבלין הזה כדי לתבל מגוון מאכלים, בעוד שהוא מוסיף המון טעם לאוכל גם אם משתמשים בקמצוץ בלבד. אז אם גם אתם רוצים טעם טוב יותר באוכל והרגשה הרבה יותר טובה, פיזית ונפשית – זה הזמן לצרוך תוספי תזונה עם זעפרן או לבשל בעזרת המרכיב המדהים הזה…

נגישות